נשים להשראה

עודכן: 17 בינו׳

בערב ראש השנה נפרד העולם מאחת הנשים העוצמתיות והמשפיעות של המאה האחרונה - השופטת רות בֶּאדֶר גינסבורג שעשתה היסטוריה חוקתית ונשית. לכבודה ולזכרה אספתי כמה נשים מעוררות השראה.


ציור פנים של אישה מוקפת ביונים
אומנות רחוב, שכונת שורדיץ, לונדון

 

הקסם של RBG

תמונה של רות באיידר גינסבורג
רות באדר גינסבורג, מתוך טריילר הסרט RGB

רות בֶּאדֶר גינסבורג (Ruth Bader Ginsburg או בקצרה RBG) הייתה אישה פורצת דרך שנלחמה למען הצדק והשיוויון המגדרי בעולם גברי ששולח את הנשים לגדל ילדים ולבשל ארוחה חמה לבעל. באמריקה של שנות החמישים בתקופה בה נשים התקשו להיכנס לאוניברסיטאות סיימה רות באדר גינסבורג את לימודי המשפטים בהצטיינות והתקדמה בעולם המשפט עד שמונתה בשנת 1993 לשופטת בבית המשפט העליון האמריקאי.

במהלך הקריירה המשפטית שלה בלטה במאבקה למען זכויות הנשים בחברה ולשוויון מגדרי ועמדה בראש ACLU - האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות.

כאות הוקרה על פועלה זכתה רות באדר גינסבורג להנצחה במוסד האמריקאי - היכל התהילה הלאומי לנשים - National women's hall of fame יחד עם נשים אמריקאיות נוספות שקידמו את מעמד האישה והשאירו חותם לדורות. לדף של רות באדר גינסבורג לחצו כאן.


סיפור חייה של השופטת הנערצת שהפכה לאייקון של שיויון ועוצמה נשית עובד לסרט הנקרא על שמה - RBG

הצצה לטריילר של הסרט -


העצמה בגרסת ילדים - ואני אומרת לא! הוא ספר ילדים שכתבה דבי לוי (הוצאת כנרת זמורה דביר, 2019) עלילת הסיפור מתארת את סיפור חייה של רות ביידר גינסבורג שגדלה עם ההבנה שילדה יכולה להיות כל דבר שתרצה.


 

הנרייטה סולד - האמא של הנוער היהודי

להנרִיֶיטה סאלְד (Henrietta Szold, 1860 - 1945) הייתה אשת חינוך ופעילת ציבורי אמריקאית שהקדישה את חייה לקידום תחומי החינוך, העבודה הסוציאלית והבריאות במפעל הציוני בארץ. כיזמת שאפתנית היא הקימה את ארגון הדסה והובילה את תנועת עליית הנוער, בזכותה עלו לארץ ישראל אלפי בני נוער יהודיים מהעולם. במחווה להיותה "אמא" של הנערים העולים יום פטירתה ל' בשבט מצויין בישראל כיום האם, שהפך במשך השנים ליום המשפחה.