חמש המלצות בעיר גדנסק

עודכן: 23 במאי

גדנסק שבצפון פולין היא עיר עם עבר של אצילים אריסטוקרטים, פועלים סוציאליסטים וערוץ ישיר לים הבלטי. עיר יפיפייה שמלמדת היסטוריה של הכסף הישן ומאבק חברתי שיצר עולם חדש.

סמל העיר גדנסק על בלון פורח
סמל העיר גדנסק

גדנסק (Gdansk) היא עיר בצפון פולין הנמצאת בשער היציאה הצפוני של פולין אל הים הבלטי. העיר היא חלק מהטרי - סיטי (Trojmiasto, Tri-city) - מטרופולין הכולל את הערים גדנסק (Gdansk) וגדניה (Gdynia) ועיירת הנופש סופוט (Sopot). גדנסק היא עיר היסטורית שהשורשים שלה מתחילים במאה העשירית, היא התפתחה לעיר עשירה בימי הביניים והגיעה לשיאה כעיר נמל משגשגת במאות השש עשרה והשבע עשרה.

קבלו את גדנסק על קצה המזלג - חמש המלצות למקומות בגדנסק.


מוזיאון Uphagen's House

חזית מוזיאון Uphagen's House
מוזיאון Uphagen's House

בגדנסק יש כמה מוזאונים מעניינים ששווים ביקור, אחד מהם הוא מוזיאון בית אופגן (Uphagen's House), מוזיאון קטן ופחות מוכר הנמצא ממש במרכז העיר העתיקה, במדרחוב Dluge הראשי של העיר. מבחוץ המבנה נראה כמו עוד אחד מבתי המגורים שלאורך הרחוב, ובאמת היעוד המקורי של המבנה היה למגורים. המוזיאון הוא בית אצילים מהמאה ה - 18, היחיד בפולין מאותה תקופה שאפשר לבקר בו ואחד הבודדים באירופה. הבית נקרא על שם בעליו המקורי - יוהן אופגן שרכש את המבנה בשנת 1775 ואחרי סדרת שיפוצים הפך אותו לבית מידות מודרני בהתאם לכללי האצילים של המאה ה - 18 - חדרים מרווחים מלאי קישוטים וזהב, שנדלירים וחדר מוזיקה בנוסף לחדרי הבית האחרים - סלון מפואר, חדר אוכל וחדרי שינה. מעניין לא פחות הוא האגף הנמצא בקומת הקרקע, שהכניסה אליו היא במדרגות צדדיות ולא מפוארות. זהו אגף המשרתים הכולל חדר צנוע בצמוד למטבח, חללים פונקציונאליים מרוהטים בצניעות שצמודה אליהם חצר פנימית מוארת, שבעיניי היתה המקום הנעים ביותר בבית.


מוזיאון Uphagen's House

כתובת: Długa 12, 80-827 Gdańsk

אתר (בפולנית): https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/dom-uphagena/?L=0


גינת הגג של מוזיאון הסולידריות

עגורנים בנמל בגדנסק - תצפית מגג המוזאון לסולידריות
תצפית על הנמל מגג מוזאון הסולידריות

בגדנסק התרחשו אחד המהלכים החברתיים - פוליטיים המרתקים של המאה הקודמת כאשר קבוצת עובדי מספנה בראשות מנהיגם לך ולנסה התחילו מהפכה חברתית מקומית שתפסה גלים בפולין כולה וגלשה ממנה אל הגוש המזרחי, תהליך שהתחיל במרד והסתיים במהפך פוליטי משמעותי עם סיום השלטון הקומוניסטי בפולין. לזכרה ולכבודה של אותה תנועה הוקם מוזיאון הסולידריות המספר את סיפורה של התנועה והתקופה. הסיפור שלנו מתרחש בקומת הגג, שם הוקמה גינה ירוקה נעימה, נקודה של ירוק מול כתום הפלדה שעוטף את הבניין. מהגג אפשר לצפות על אזור הנמל והמספנה, הסמוכה למבנה המוזיאון.


מוזאון הסולידריות - המרכז הארופאי לסולידריות Europejskie Centrum Solidarności‬

כתובת: pI. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk

אתר: https://ecs.gda.pl/title,Jezyk,pid,2,lang,2.html