שוק נתניה - אותנטיות שהשתמרה

עודכן: 17 בינו׳

ביקור בשוק נתניה הוא מסע בזמן אל הימים בהם השוק היה מרכז הקניות המרכזי של העיר, מסע קולינרי ואנטרופולוגי אל השוק הכי אותנטי בשרון שנשאר כמו פעם. המלצות לטעימות והצטיידות לצד אומנות רחוב בשוק נתניה והסביבה.


ציור גרפיטי על קיר בניין נטוש
שוק נתניה בגרפיטי. קצת מבולגן ועם המון אופי

שווקים הפכו ליעד תיירותי, ממקום אליו מגיעים אנשים עם סלים כדי לקנות פירות וירקות טריים הפכו השווקים למוקד עליה לרגל לתיירים שמחפשים חוויה אותנטית. שוק מחנה יהודה המפורסם מירושלים והמקבילה התל אביבית שוק הכרמל מותגו ושודרגו בשנים האחרונות והפכו לטרנדים ומוקד עליה לרגל לתיירים מקומיים וכאלו שמגיעים מרחוק כדי לטעום מישראל, אטרקציה לצלמים ולפודיז סקרניים שמחפשים אקשן וחידושים. גם אחרי השינויים הקוסמטיים והמיתוגיים השווקים האלו מקסימים ושווים ביקור אבל הם פחות אותנטיים ויותר אינסטגרמים, יותר מקומות בילוי לחבר'ה ופחות מקום לאנשים עם סלים ורשימת קניות.

אם אתם מחפשים שוק כמו של פעם, ראסטיק שלא עבר שידרוג ומיתוג סעו לשוק נתניה. שם הזמן עצר מלכת והאותנטיות השתמרה. שוק נתניה נשאר כמו שהיה פעם, עם קסם ופוטנציאל שעדיין לא ספג מרוחות התקופה. הכוונה לשינוי נמצאת כבר באוויר, יש תוכניות שאולי יצאו לפועל ובינתיים השוק דומה למה שהיו השווקים של פעם, קצת מוזנח ועצוב, במיוחד בימים אלו של קורונה שאנשים משוואים לפרנסה והלקוחות ממעטים להגיע אך מתוך הדוכנים יש ניצוצות של אוכל טריפוליטאי ותוניסאי קצת ניחוח צרפתי והמון קסם באוויר.


 

מה אוכלים בשוק נתניה?

העדה הטריפוליטאית דומיננטית בשוק בטעמים ובריחות. שתי מסעדות טריפוליטאיות שפועלות בשוק הן פינוקי האוכל של כרמל ומסעדת צו'צו. במסעדות מגישים אוכל טריפוליטאי ישר מהסירים, כמו בבתים של פעם. המקומות פשוטים ובסיסיים והאוכל מסורתי ומנחם. אני לא בדקתי את ההמלצות מקרוב אבל אני מזמינה אתכם לנסות ולספר על החוויות שלכם.

המסעדות הטריפוליטאיות בשוק -

- פינוקי האוכל של כרמל כתובת: היהלום 5 נתניה

- מסעדת צו'צו' כתובת: שוהם 10 נתניה


הבוריקה של כהן - בוריק או בוריקה, איך קוראים למאכל? תלוי את מי שואלים. בכל מקרה מדובר באותו מאכל רחוב המוכר מהעדה הטריפוליטאית ומהעדה התוניסאית. הבוריקה עשויה מעלי סיגר דקים הממולאים בביצה ומטוגנים בשמן עמוק. את כל הטוב הזה מכניסים לתוך פיתה שתספוג את הטעמים והביצה הנוזלית או אוכלים כמו שהוא, בזהירות כדי לא להתלכלך. הבוריקה של כהן הוא דוכן קטנטן במרכז הרחוב הראשי של השוק שקיים מאז שנת 1963, עצירת חובה בסיום הקניות לפני שנפרדים מהשוק או בהפסקה במעבר בין דוכן לדוכן.

כתובת: שוהם 13 נתניה


ג'מילה - בוריקה טריפוליטאית אסלית הנמצאת בקצה הדרומי של שוק, בסמוך לתחנת הדלק. גם כאן יטגנו לכם בוריקה מנחמת וטעימה.

כתובת: ליד שוהם 2 נתניה, בצמוד לתחנת דלק סונול.


סנדביץ סוסו - את הדוכן הקטן של סנדביץ סוסו אפשר לזהות לפי תור הקונים הממתינים לארוחת הצהריים שלהם - סנדביץ טוניסאי שהוא ארוחה שלמה בלחמניה ענקית ממולאת בביצה קשה, טונה, תפוח אדמה ואריסה. המוסד הקולינרי הותיק הזה קיים עוד משנות החמישים, אז נפתח על ידי יוסף (סוסו) טוויל והיום מנוהל על ידי דור ההמשך.

כתובת: היהלום 1 נתניה