נעים להכיר

ברוכים הבאים לבלוג שלי, הבית שלי לטיולים. כאן אני משתפת בידע שלי על עולם הטיולים.

 

אני גלית, מטיילת מקצועית חובבת אומנות ומכורה לקפה. 

אני יועצת טיולים ומתכננת טיולים באירופה למשפחות וזוגות, בונה טיול מותאם אישית לאנשים שאוהבים לטייל, לחוות ולבלות. 

מידע נוסף על טיולים באירופה, מקומות, טיפים והמלצות תמצאו באתר ובבלוג.
 

אם אתם מתכוונים לטייל באירופה לבד, בזוג או עם המשפחה ולא יודעים מאיפה להתחיל הגעתם למקום המתאים. דברו איתי וביחד נבנה תוכנית טיול מותאמת אישית שתתאים לכם ולמה שאתם אוהבים.

פוסטים נוספים 

1/10

קטגוריות פוסטים

  • החופש לטייל

שוק הכרמל - הסוד הכי ידוע של תל אביב

עודכן ב: יונ 1

איך קורה ששוק בן מאה נהיה צעיר משנה לשנה ומה הסוד הטרנדי של השוק הכי תל אביבי בסביבה? הצצה להיסטוריה והווה של שוק הכרמל.


ערמות של תבלינים בדוכן בשוק
שוק הכרמל - תבלינים מכל העדות

מה הקשר בין שוק לקניון?

מה האסוציאציה שעולה לכם כשאתם חושבים על שוק הכרמל?

צבעים, ריחות, שפע, קריאות מזמינות לקניה ביחד עם מקום מגניב של טיול ובילוי הם חלק מהאסוציאציות שעולות לי כשאני חושבת על שוק הכרמל וגם קניון גרסת שנות השמונים, בימים שהמילה קניון עדיין לא הומצאה ושוק הכרמל היה המקום אליו הגעתי להצטייד במלתחה חדשה. אחת לתקופה, כשרציתי יום כייף והתחדשות עליתי על קו 502 ונסעתי לעיר הגדולה תל אביב. היעד היה שוק הכרמל, שוק בצלאל הסמוך אליו וחנויות בסביבה. שיטוטים בין הדוכנים והחנויות, נבירה מענגת בערמות של בגדים ובדיקה מדוקדקת מה נמצא בסטנד שבקצה החנות הובילה לתיק מלא מציאות שישמחו אותי לעונה הקרובה. ככה זה כשאת נערה בתיכון, הכייף של החיפוש ושליפת הפריט הנחשק הוא חלק מהעניין.


בשנות שמונים, עוד לפני עידן הקניונים, שוק הכרמל ושוק בצלאל שלידו היו המקום לקניית בגדים ומציאת אוצרות. דוכני הירקות - פירות נדחקו לחלק התחתון של השוק ובחלק העליון הקרוב לכיכר מגן דוד ורחוב אלנבי הצטופפו דוכנים צבעוניים של בגדים, אביזרים , תמרוקים וכל מה שצריך כדי להצטייד במלתחה חדשה לעונה, להתחדש בחולצה או למצוא משקפי שמש מגניבים.

שוק עם היסטוריה

שלטים בשוק עם הכתובת - מאה שנה לשוק הכרמל
השוק חוגג מאה

ההיסטוריה של השוק הולכת 100 שנים אחורה, לימים של תחילת היישוב בשנות העשרים של המאה הקודמת. בעידודו של ארתור רופין, ראש המשרד הארצישראלי ומראשי ההתיישבות בארץ ישראל, רכשה קבוצה של יהודים מעשירי רוסיה אדמות בישוב הצעיר תל אביב. כמה שנים אחר כך, כשנאלצו לברוח מרוסיה חסרי כל הם הגיעו לתל אביב והשתקעו באדמות אלו. קשיי התעסוקה הובילו אותם להפוך לסוחרים בפירות וירקות ובאישורו של ראש העיר מאיר דיזינגוף הוקם שוק ברחוב הכרמל שנחנך רשמית בשנת 1920. השוק הפך למרכז סחר מרכזי בישוב ובמשך השנים גדל והתפרס לרחובות הסמוכים בשכונת כרם התימנים הצמודה. האזור כולו התפתח ורחוב נחלת בנימין המקביל לשוק הפך למדרחוב, מרכז חנויות בדים וגלנטריה, חנויות סדקית שאפשר היה למצוא בהם את כל החפצים הקטנים הדרושים לתפירה - מחטים, חוטים וכפתורים או במילים אחרות - גן עדן לתופרות.תערוכת המאה


שוק בן 100 זה לא עניין שעוברים עליו לסדר היום בלי חגיגה. לכבוד חגיגות המאה התקיימה במהלך פסח 2021 תערוכת צילומים של השוק והאזור בימים עברו. התערוכה מוקמה בכיכר מגן דוד, בנקודת ההשקה של שוק הכרמל ונחלת בנימין עם רחוב אלנבי המרכזי. צרפתי טעימה קטנה מתוך תמונות התערוכה.

שוק עם הווה

אנשים ודוכנים בשוק
שוק הכרמל - שוק שיש בו הכל

שוק הכרמל של היום הוא השוק המרכזי של תל אביב, מרכז הקניות של תושבי העיר ואטרקציה תיירותית. בדומה לעמיתו הירושלמי - שוק מחנה יהודה, הפך שוק הכרמל למקור משיכה לתיירים זרים ומקומיים שחיפשו אטרקציה אותנטית, תמונה מקומית של תל אביביות וריחות של שוק. חלק מהדוכנים והחנויות של השוק הפכו למקומות אוכל, אטרקציות קולינריות ומקומות צעירים אינסטגרמים וטרנדים.


ללה - הגאורגית של השוק

אם לבחור מקום אחד בשוק לאכול בו זה יהיה ללא ספק בללה, בית מאפה גאורגי, בזכות השילוב המנצח של פחמימות וגבינות. המאכל הגאורגי המפורסם חצ'אפורי הוא שילוב של המילה חצ'ה - שפרושו בגאורגית הוא לחם עם המילה פורי - שפרושו גבינה. לחצ'פורי גרסאות שונות המגיעות מאזורים שונים בגאורגיה. כל אזור והגירסה המקומית שלו. בללה מציעים גם מאכלים גאורגים נוספים כמו חינקאלי ואצ'רולי לצד סלטים גאורגים מעניינים.