קולינרייה ירושלמית בשוק מחנה יהודה

עודכן: 17 בינו׳

סמל הישראליות והירושלמיות - שוק מחנה יהודה הוא מקום מפגש של קונים עם סלים ותיירים עם מצלמות. ההיסטוריה וההווה של השוק והמקומות הקולינריים שכדאי להכיר בשוק וסביבתו.

אנשים עורכים קניות בשוק
שוק מחנה יהודה - השוק העירקי

ההיסטוריה של השוק

בשנים האחרונות שוק מחנה יהודה ההיסטורי משנה את פנוי וחנויות ותיקות מתחלפות במקומות טרנדיים שמושכים צעירים. בין המקומות החדשים מבצבצים המקומות הישנים, אלו של פעם, שמספרים את ההיסטוריה של השוק הותיק. נעזרתי בויקיפדיה כדי ללמוד על ההיסטוריה של השוק -


השורשים של שוק מחנה יהודה מובילים אל התקופה העות'מאנית, בסוף המאה ה - 19, אז היו מגיעים פלאחים מהכפרים הערביים בסביבת ירושלים למכור את התוצרת החקלאית שגידלו, לשמחתם של תושבי השכונות הקרובות שקיבלו שוק קרוב לבית, תחליף לשווקי העיר העתיקה הרחוקים. במהלך השנים הוקמו מבני פח ועץ קבועים ששימשו את הסוחרים והמקום קיבל את שמו על שם השכונה הסמוכה והיה ל "שוק מחנה יהודה".

כשהגיעו הבריטים נעשה ניסיון של המושל הראשון של העיר רונלד סטורס, שהבין את חשיבותו של השוק ואת הצורך בתשתיות מתאימות, לבנות את השוק מחדש. הוא פנה אל האדריכל אשבי כדי שיתכנן שוק מסודר שיכלול את כל התשתיות הדרושות. מסיבות תקציביות התוכנית לא יצאה אל הפועל והשוק המשיך להתקיים בתנאים ירודים.

העולים החדשים שהגיעו לירושלים שינו את אוכלוסיית המוכרים והקונים וגדל הצורך בשוק מסודר. פרנסי ישיבת עץ חיים שפעלה בסמוך לשוק יזמו בניית שורת חנויות במימון נדבנים. בהמשך השנים הוקמו בסמוך רחובות התפוח והאגס ובהם ארבע שורות חנויות שאוכלסו בעיקר על ידי עולים מפרס, ביניהם משפחת בנאי המפורסמת (שבמקור נראה משפחת בנא). לצד החנויות המשיך להתקיים שוק רוכלים שהתחרה בבעלי החנויות.

בשנת 1930 התארגנו הרוכלים לבניית חלק נוסף של השוק בעזרת הלוואות שקיבלו מוועד העיר בתנאי שיקראו לשוק על שמם - שוק הלוואה וחסכון. בטיולכם בשוק חפשו את השלט המוצב ברחוב השקד 1 המציין את הקמת השוק על ידי וועד העיר.

שנה לאחר מכן פנו אל וועד העיר קבוצה של יוצאי עירק ובקשו גם הם הלוואה לבניית חנויות קבע. כך נבנה השוק העירקי.

שוק מחנה יהודה הפך לסמל של ירושלים וישראליות, דוגמה לעממיות וגאוות יחידה ומקום עליה לרגל של פוליטיקאים.


שלט רחוב - רחוב מחנה יהודה
הרחוב המרכזי של שוק מחנה יהודה - חוב מחנה יהודה

 

החנויות ההיסטוריות של שוק מחנה יהודה

לצד המקומות החדשים והטרנדים של השוק ישנם בתי עסק הפועלים בו עשרות שנים ועוברים בירושה מדור לדור. על עסקים אלו והסיפור שלהם קראתי באתר האינטרנט של השוק - מחנה


מעדניית חי בונה

בשנת 1923 הוקם במקום אטליז. היום הדור השלישי של המשפחה מנהל במקום מעדנייה בה נמכרים סלטים ביתיים ומעדנים ירושלים איכותיים.

כתובת: מחנה יהודה 17


יאס ובנו נג'אח - פיצוחים ותבלינים

הסבא של משפחת נג'אח עלה מעירק בשנת 1950 ופתח בשוק חנות קטניות, פירות יבשים ותבלינים המנוהלת היום על ידי נכדו רוני.

כתובת: מחנה יהודה 21


בשקביץ קפה ותבלינים

החנות מתמחה בפולי קפה מדרום אמריקה, חליטת תה ותבלינים. החנות הוקמה בשנת 1936 על ידי אביו של אברהם, שמנהל היום את החנות יחד עם בנו.

כתובת: עץ חיים 54, ירושלים


קפה דנון

משה דנון מנהל את חנות הקפה כבר 47 שנים, מאז שקיבל את השרביט מאביו רפאל. החנות הוקמה בשנת 1940 על ידי אברהם בנימיני, סבו של משה. ההתמחות של החנות היא קפה ותבלינים.