הקסם של נצרת - טיול בעיר העתיקה

עודכן: 17 בינו׳

המלצות לביקור בעיר העתיקה בנצרת, פנינה לא מלוטשת של תרבות, היסטוריה וקולינריה. כל כך קרובה ועדיין לא מספיק מוכרת.

בית אחוזה משפחתית בעיר העתיקה בנצרת
בתי אליטה בעיר העתיקה בנצרת

בבוקר קיץ של יום שישי ביקרתי בעיר העתיקה של נצרת. הביקור הקודם שלי בעיר היה בחודש דצמבר, כשהעיר התקשטה לכבוד חג המולד באורות נוצצים, עצי אשוח והמוני מבקרים. הפעם פגשתי עיר כמעט נטושה, ריקה מתיירים מהעולם ועם מעט מאוד מטיילים ישראלים. אולי זה בגלל החום של הקיץ בשילוב ימי קורונה, אולי זה בגלל שהעיר עדיין לא הצליחה למצות את הפוטנציאל התיירותי שלה וליצור את הבאזז הראוי בקרב המטיילים הישראלים, ובאין תיירות צליינים היא נשארה עם רחובות כמעט ריקים. עסקים רבים היו סגורים ומלבד תושבים מקומיים התנועה ברחובות העיר העתיקה הייתה דלילה מאוד.


נצרת היא העיר הערבית הגדולה ביותר בישראל ועיר המחוז של הישובים הערביים באזור הצפון.

תחילתה של הנצרות היא בעיר נצרת, בה גרו מריים אמו של ישו ובעלה יוסף הקדוש, שם קיבלה מריים את הבשורה על העובר בבטנה ושם חי ישו עד בגרותו. העיר נצרת חשובה לדת הנוצרית ומהווה יעד פופולרי לביקור צליינים ותיירים מהעולם ואפילו ביקרו בה שלושה אפיפיורים. בעבר רוב אוכלוסייתה של העיר היתה נוצרית, אך במהלך השנים עזבו חלק מהמשפחות בעלות האמצעים ובמקומן הגיעה אוכלוסייה מוסלמית. היום 70% מאוכלוסיית העיר היא מוסלמית ורק 30% מהאוכלוסייה נוצרית.


 

בית פאוזי עזאר - אברהם הוסטל


בית פאוזי עזאר הוא בית אצולה בן 200 שנה של משפחה ערבית מהאליטה של נצרת. הבית ששימש את המשפחה המורחבת במשך מספר דורות ננטש אחרי שהאוכלוסייה באזור התחלפה, העיר העתיקה התדרדרה והפכה למקום פחות בטוח ונעים לחיות בו. האוכלוסייה החזקה נטשה את האזור ועברה לאזורים אחרים של נצרת והסביבה ובמקומה הגיעה אוכלוסייה חלשה. לקראת שנת 2000 עבר האזור כולו שיפוץ ושדרוג והצבע חזר לאזור. שיתוף פעולה עסקי בין היזם מעוז ינון ליורשי הבית הוליד שיפוץ אינטנסיבי של המקום ששמר לא רק על שמו של בעל הבית המקורי - פאוזי עזאר, אלא רענן את היופי המסורתי המקורי והקו האותנטי של הבית. המקום הפך להוסטל, מרשת אברהם הוסטל שמארח ישראלים ותיירים בחדרי הוסטל משותפים וחדרי משפחה פרטיים. במקום חללים משותפים לכלל האורחים - גינת פאטיו יפיפייה, סלון מפואר בקומה השניה ומטבח לשימוש האורחים. המבנה המיוחד הזה נמצא בלב העיר העתיקה, במרחק קצר מהשוק. הצלחת ההוסטל והשינויים בסביבה הביאו לפריחה מחודשת של הסמטאות, נפתחו בתי קפה וחנויות בוטיק ובתי הארחה רבים נוספים.

רשת אברהם הוסטל מונה שלושה סניפים - בנצרת, תל אביב ובירושלים. סניף נוסף נפתח בעיר אילת.

כתובת: 6112 9, נצרת (כתובת לוויז - בית פאוזי עאזר)

אתר: https://www.abrahamhostels.com/nazareth/he/


 

מיסטקה - הפינה של מהא שחאדה


מאהא שחאדה, שפית שעובדת במסעדת יוקרה בעיר, רצתה לפתוח מקום משל עצמה. היא בחרה בחנות פינתית קטנה שהייתה מספרה במשך עשרות שנים וכתובת ידועה בנצרת. מקום כזה, עם היסטוריה ושורשים בחברה הנצרתית התאים למאהא המבקשת לחבר את קהל המבקרים אל האוכל המקומי. המקום פועל בחודשי הקיץ (בחורף סגור) ומוגשות בו ארוחות בוקר ומיצים טריים. בהזמנה מראש מאהא תבשל עבורכם אוכל ערבי מסורתי. המקום נמצא בחיבור בין שתי סמטאות (רחובות 6089 ו - 6090) הישיבה היא באוויר הפתוח, בבריזה של העצים . כתובת: 6089 23, נצרת

שעות פתיחה: שני - שבת 9:00 - 17:00

דף פיסבוק -