גדנסק Gdansk

פולין Poland

 גדנסק  Gdansk

גדנסק על המפה

דברצן.jpg

גדנסק - מידע כללי

גדנסק היא עיר בצפון פולין, הנמצאת לחוף מפרץ בדרום הים הבלטי בפתח היציאה היחיד של פולין אל הים. גדנסק היא חלק ממשולש הטריו - מיסו הכולל גם את עיירת הנופש סופוט (Sopot) והעיר גדינייה (Gdynia). בזכות מיקומה הגאוגרפי של גדנסק העיר הייתה מרכז מסחרי חשוב כבר מהמאה ה - 14 ומקום מושבם של סוחרים עשירים, דבר שהשפיע רבות על שגשוגה של העיר והמבנים המרשימים שבה.

גדנסק - מקומות שחובה לראות

  • רחוב השוק הארוך לונג מרקט (Dlugi Targ) - הרחוב הראשי בעיר העתיקה, שהיה מרכז העסקים של העיר החל מהמאה ה - 14. לאורך הרחוב בתים מפוארים צבעוניים שהיו בתי המגורים של תושבי העיר העשירים, מסעדות, בתי קפה וחנויות מיוחדות. רחוב לונג מרקט והרחובות הסמוכים לו הם המקום להתחיל את הביקור בעיר, לבלות ולהנות מהאווירה המיוחדת של העיר.

  • המרכז לסולדריות אירופאית (Europejskie Centrum Solidarności) - בגדנסק התחילה מהפכה עם הקמת תנועת הסולידריות, שהתחילה בעובדי המספנה, סחפה אחריה את כל פולין והביאה לסיום השלטון הקומוניסטי בפולין. במוזאון מונצחת התנועה ופועלה, התהליכים והארועים שיצרו את המהפכה והשינוי הגדול.

  • המוזיאון למלחמת עולם השנייה (Muzeum II Wojny Światowej) -  גדנסק היא העיר בה פתחו הגרמניה במלחמה שהתפתחה להיות מלחמת העולם השנייה. במוזאון המנציח את התקופה מסופר הסיפור מנקודת מבט פולנית, שונה מזו שאנחנו רגילים להתבונן על התקופה. המיצגים במוזאון עוצמתיים ומרשימים והביקור במוזאון מומלץ מאוד.

  • אומנות רחוב בשכונת זאספה (Zaspa) - שכונת מגורים בפארברי גדנסק הפכה לאטרקציה מעניינת בזכות פרוייקט אומנותי - חברתי שמתקיים בשכונה מזה מספר שנים. בכל שנה נבחרת יצירת אומנות אחת שנעשת על אחד מבנייני השכונה. אוסף היצירות שנעשו לאורך השנים מפאר את השכונה והופך אותה לגלריה פתוחה ואטרקטיבית.

גדנסק עם ילדים

  • המוזיאון הימי (Narodowe Muzeum Morskie).- גדנסק היא עיר שיושבת על המים ומכאן שהקשר של העיר עם הים הוא משמעותי. המוזאון הימי מיתפרס על מספר מבנים ומוצגים בו דגמים של אוניות ואפילו אונייה גדולה אמיתית, ההיסטוריה של הספנות ומיצגים נוספים.

  • מוזיאון המדע Hevelianum‬ - מוזיאון מדע אינטרקטיבי שמזמין את הילדים לחקור את נפלאות המדע. 

  • הגלגל הענק - אחד מסמליו של העיר גדנסק הוא הגלגל הענק, אטרקציה נחמדה לילדים שכוללת בונוס - תצפית על הנוף מלמעלה

  • שייט בספינת פיראטים - ספינת פירטים "אמיתית" ששטה על הנהר. בנוסף, אפשר למצוא אפשרויות שייט נוספות כמו סירות פדליים.

  • בסביבת העיר גדנסק פעילויות נוספות רבות המתאימות לילדים - פארק חבלים, פארק מים, טירת מאלבורק ועוד.